Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
 
Aktualności

„Bezpieczne Ferie 2019”

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach Górnych wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zorganizowali spotkanie dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas zbliżających się ferii zimowych.
Prelekcja wraz z pokazem praktycznym została przeprowadzona w dniu 16.01.2019 r. w szkole podstawowej w Świerżach Górnych, w której gościła również młodzież ze szkoły w Ryczywole.
W ramach programu profilaktyki społecznej - „Bezpieczne Ferie 2019”, funkcjonariusze przypominali dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa, którymi powinni się kierować, by cali i zdrowi powrócili do szkolnych zajęć. Poruszono temat bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, na drogach, a także w miejscu zimowego wypoczynku. Strażacy omówili zagrożenia mogące wystąpić w czasie wolnym od zajęć, szczególnie podczas zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych, w praktyce zaprezentowali pokaz ratownictwa osób, pod którymi może załamać się lód.
Na zakończenie spotkania z uwagi na zimową aurę na każdego ucznia czekała gorąca herbata zorganizowana przez dzielnicowego z KP Policji w Kozienicach.

Strażacy przypominają, że lód jest najsłabszy i najbardziej cienki w pobliżu miejsc porośniętych, trawą trzciną oraz przy brzegach. Policjanci patrolują rejony stawów i jezior oraz rzek, które często wykorzystywane są jako tzw. „dzikie” lodowiska. A na takich obszarach wodnych pokrywa lodowa nie zawsze jest wystarczająco gruba, co może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do tragedii.
Ponadto funkcjonariusze przypominają rodzicom i dzieciom:
1) Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
2) Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić osoby dorosłe-lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
3) Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
4) Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
5) Bawiąc się na lodzie, nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.
6) Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
7) Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:
1) W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.
2) Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
3) Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
4) Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
5) Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.
6) W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Autor mł. asp. Ilona Tarczyńska KPP Kozienice
st. kpt. Jacek Wejman KP PSP Kozienice
2019-01-30
 
...powrót
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach
26-900 Kozienice, ul. Nowy Świat 3
tel. (048) 611-78-98, fax (048) 611-78-88
e-mail:kozienice@mazowsze.straz.pl