Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
Menu
 
Aktualności

Ćwiczenia kompani ewakuacyjnej „Zalew” COO oraz wydzielonych sił z terenu powiatu kozienickiego.

 
       W dniu 22 października 2019 r. w miejscowości Świerże Górne (powiat kozienicki) odbyły się ćwiczenia kompani ewakuacyjnej „Zalew” COO oraz wydzielonych sił z terenu powiatu kozienickiego. Założenia przygotowane na potrzeby ćwiczenia wyglądały następująco.
       W okolicy miejscowości Świerże Górne w powiecie kozienickim nastąpiło przerwanie wału przeciwpowodziowego. Część miejscowości została otoczona ze wszystkich stron wodą powodziową, tworząc wyspę na której znajduje się kilkanaście zabudowań. Część rodzin chce się ewakuować z zagrożonych terenów, jednak pozostali mieszkańcy chcą pozostać na wyspie. Brakuje prądu oraz zaprowiantowania obywateli w wodę oraz racje żywnościowe. W najniżej położonym miejscu utworzonej wyspy istniej ryzyko przedostania się do miejscowości wody, co wymaga utworzenia umocnień na odcinku 100m. Ponadto jeden z mieszkańców o ograniczonej zdolności poruszania się wymaga transportu do szpitala. Ze względu na niską temperaturę na wyspę należy również przetransportować namiot z nagrzewnicą oraz ciepłe napoje.
      W trakcie prowadzenia akcji powodziowej do SKKP w Kozienicach wpływa zgłoszenie o wywróceniu na progu podpiętrzającym prowizorycznej barki wybudowanej przez miejscową ludność. Barką poruszało się 5 osób. Wszyscy byli wyposażeni w kapoki i dryfują z nurtem. Jedna z osób w wyniku stresu utraciła przytomność. Wymagane jest niezwłoczne podjęcie poszkodowanych z wody i udzielenie im kpp. Ze względu na niską temperaturę wszystkie osoby są wyziębione w różnym stopniu. Do zdarzenia skierowana zostaje wydzielona część KS „Zalew” COO oraz siły i środki z terenu powiatu kozienickiego.
      Całe ćwiczenia rozpoczęły się inspekcją przeprowadzoną przez zespół inspekcyjny z KW PSP w Warszawie. Następnie przeprowadzono krótki szkolenie po czym udano się na miejsce ćwiczeń w celu zrealizowania założeń. Na zakończenie manewrów Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach mł. bryg. Kamil Bieńkowski podziękował uczestnikom oraz dokonał podsumowania ćwiczeń. Następnie po gorącym posiłku wszystkie zastępy udały się na macierzystych jednostek.

Więcej informacji można znaleźć w relacjach z ćwiczeń prowadzonych przez lokalne media w poniższych linkach:
https://www.youtube.com/watch?v=kkz0-jBjlBw https://www.kozienice24.pl/nowosci,top,1,1,_foto_wideo_byli_odcieci_od_swia,9044.html
https://www.tygodnikoko.pl/wiadomosci/1059,wisla-2019-czyli-nawodne-cwiczenia-jednostek-strazy

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP Kozienice


2019-10-24
 
...powrót
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach
26-900 Kozienice, ul. Nowy Świat 3
tel. (048) 611-78-98, fax (048) 611-78-88
e-mail:kozienice@mazowsze.straz.pl